איך להוציא ספר לאור? (הוצאת ספר לאור בשישה שלבים)

חלום הספר שלך בדרך להגשמה

כשפונים אליי לעיצוב ועימוד של ספר, אני מבחינה כי לא תמיד שלבי הפקת הספר ברורים, במיוחד לאלו הבוחרים להוציא את ספרם לאור באופן עצמאי.

האם קודם מעצבים ואחר כך מבצעים עריכת לשון? מה תפקיד בית הדפוס בכל העניין?

במיוחד לשם כך הכנתי את המדריך הזה. מוזמנים לקרוא ולשתף אחרים.

השלבים להוצאת ספר לאור

שלב הכתיבה

שלב זה הוא שלב אישי לכל אחד ואחת. בין אם אתם מעוניינים לכתוב ספר ילדים, ספר שירה או ספר עיון, שלב הכתיבה הוא שלב שתזדקקו בו להרבה משמעת עצמית. יש אנשים שזקוקים למקום נעים ושקט על מנת להתרכז בתהליך הכתיבה, ואחרים כותבים בדרכים, על ניירות מעופפים או לחלופין בהשראת מוזיקה קצבית. מצאו את התנאים המיטביים עבורכם לכתיבה.

לאחר הכתיבה הראשונית רצוי לחזור אל הטקסט לאחר זמן מסוים שבו הוא שהה "ללא מגע יד אדם" וללטש אותו לשונית וסגנונית. ממרחק של זמן הטקסט מקבל חיים משלו, אנחנו פחות מזוהים רגשית עם הכתוב ולכן מסוגלים לערוך שינויים אובייקטיביים בטקסט.שלב העריכה

לאחר שסיימתם לכתוב מגיע שלב עריכת הלשון. אפילו אם אתם מוכשרים נורא, הקשבתם יפה בשיעורי לשון בתיכון ואתם חולמים על אותיות בלילות, הטקסט שלכם זקוק לעין מקצועית על מנת להביא אותו לכדי מוצר איכותי וראוי להדפסה. תפקיד עורך הלשון אינו רק "לתקן טעויות בעברית" כפי שרובנו נוטים לחשוב, אלא גם לסייע בהפקת ניסוחים קלים יותר ובהירים להבנה, פתרון דו-משמעויות או סתירות, וכן – גם איתור ותיקון שגיאות הקלדה.

לעתים יש צורך גם בעריכה ספרותית – מעבר לעריכת הלשון. העורך הספרותי יזהה "חורים בעלילה" ויסייע לכם לתקנם; הוא יטפל באפיון דמויות לקוי, וייתן דעתו אפילו לאורך הפרקים. עריכה ספרותית מסייעת באיזון בין התקדמות העלילה ובין התיאורים הכלולים בה, ובאופן כללי – מדייקת את תוכני הספר ומוסיפה לליטושו.

שימו לב - בספרי שירה ובספרי ילדים נהוג גם לנקד. כיום ישנם "נקדנים אוטומטיים" למיניהם אך חשוב שלא להסתמך רק עליהם מכיוון שניקוד אוטומטי לעולם יעשה טעויות, שכן אין לתוכנה כל אפשרות להבין את ההקשר. כך שצריך לעבור על כל מילה ולבדוק את תקינותה או לחלופין להיעזר בשירותיו של איש מקצוע בתחום (כן, יש מקצוע כזה).


שלב האיור / הצילום

אם אתם כותבים ספר ילדים, סביר שתזדקקו לשירותי איור. התבוננו בעבודות של מאיירים ומאיירות ברחבי הרשת על מנת להתרשם מסגנונות מגוונים. מצאו סגנון שאתם מתחברים אליו אישית, אך כזה שגם יתאים לקהל היעד של הספר.

אם אתם מפיקים ספר משפחתי, ייתכן שתצטרכו לאסוף תמונות מקרוביכם או לחלופין לתאם עם צלם מקצועי יום צילומים משפחתי.

הכינו תיקייה מסודרת במחשב ובה קובצי האיורים והתמונות, וקראו להם בשמות מסודרים והגיוניים. כך תהיו מוכנים לשלב הבא.

צילום: אפרת כהן